Stüdyo Fotoğrafcılığında Temel Ekipmanlar Nelerdir ?

Stüdyo fotoğrafçılığı profesyonel fotoğrafçılar tarafından yapılan bir fotoğrafçılık türüdür. Stüdyo kurulduktan sonra çeşitli fotoğraf çekimlerinin gerçekleştirilmesinde kullanılan temel stüdyo ekipmanları bulunmaktadır. Bu ekipmanların her biri farklı tekniklerin kullanılmasına yardımcı olmaktadır. Tabi ki fotoğrafçılık tekniklerini uygulamak için ekipmanların profesyonel olarak kullanılması gerekir. Bunun için de fotoğrafçının ekipmanların özelliklerini ve kullanım alanlarını iyi bir şekilde bilmesi ileri seviye fotoğrafçılık bilgisine sahip olması önemlidir.

stüdyo fotoğrafçılığı, stüdyo fotoğrafçılığı temel ekipmanlar, stüdyo fotoğrafçılığı aydınlatma, stüdyo, fotoğrafçılık

Daha önce de belirttiğimiz gibi stüdyo ortamında en önemli şey ışığın kontrolünü doğru şekilde yapabilmektir. Bunun için kullanılan iki farklı aydınlatma türü bulunmaktadır. Bunlar, sürekli aydınlatma yapan ışıklar ve flaş aydınlatmalarıdır.

Sürekli Aydınlatma: Aydınlatmanın sürekli olarak yapılmasını sağlayan ışık kaynaklarıdır. Işık oluşturmak için spiral ampul kullanılır. Güneş ışığının değeri fotoğrafçılık için en uygun değer olduğundan 5500 Kelvin değerinde daylight denilen sıcaklığı tercih edilir. Özellikle fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için sürekli aydınlatma kullanılması daha rahattır. Çünkü sürekli olan ışığın kontrolünü sağlamak daha kolaydır. Işık seçiminin yarattığı etki anlık olarak gözlemlenebilir. Tungsten, floresan ve LED ışıklar örnek olarak verilebilir.

Flaş Aydınlatma: Stüdyo fotoğrafçılığı için en çok kullanılan aydınlatma türüdür. Gün ışığına en yakın ve en iyi netliği sağlayan aydınlatmadır. Anlık olarak ışık patlaması yaratarak aydınlatmayı sağlar. Etkili ve doğru şekilde kullanımı için tecrübe önemlidir. Çünkü konuya göre tahmin yaparak flaşların konumlandırılması gerekir. Ayrıca yüksek değerlerde ışığın aynı noktalara düşmesi fotoğraflarda patlama yapabilir. Bunun önüne geçebilmek için ışık ölçümü yapan pozometre cihazları ile sadece flaş patlatılarak değerlerin kontrolü yapılabilir. Entegre flaş, speedlite flaş ve stüdyo flaşı gibi türleri bulunmaktadır.

stüdyo fotoğrafçılığı, stüdyo fotoğrafçılığı temel ekipmanlar, stüdyo fotoğrafçılığı aydınlatma, stüdyo, fotoğrafçılık

Bunların dışında kullanılan diğer temel ekipmanlar şunlardır:

Işık ayakları: Işıkların ayarlanabilmesi için üzerine monte edildiği ayaklardır.

Çekim Çadırı: Küçük boyutlu nesnelerin çekimi için kullanılan çadır şeklindeki malzemelerdir.

Power Pack: Işık kaynakları için enerji kontrolü sağlar.

Fon: Stüdyo fotoğrafçılığı için çok önemlidir. Arka plan için kullanılan fon perdeleri düz ve temiz olmalıdır.

Tripod: Fotoğrafçılığın pek çok türü için gerekli olan tripod, stüdyo ortamında da temel ekipmanlar arasındadır. Fotoğraf makinesinin istenilen yükseklik değerlerinde ayarlanarak sabitlenmesini sağlar.

Written by sdudionrc

Recent News

Fotoğraf çekiminde dikkat edilmesi gerekenler

Fotoğraf çekerken göz önünde bulundurulması gerekenler sayesinde ...

Post a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *